Před pořízením nových pneumatik se často rozhodujeme, zda je koupit na internetu jako jiné spotřební zboží, nebo zvolit tradiční cestu a navštívit pneuservis. Protože pneumatiky se už dnes objevují i v supermarketech, leckterý uživatel nabude dojmu, že s jejich nákupem je to stejné, jako když potřebujete doplnit do šatníku letní oblečení či spodní prádlo. Ale tak úplně to pravda není. Když později objevíte vady u běžného spotřebního zboží, věci buď vyměníte, reklamujete nebo je vyhodíte a jejich ztrátu oželíte. Nákup špatných pneumatik vás může ohrozit na životě, protože podstatnou měrou přispívají při jízdě k vaší bezpečnosti.
Riskantní je nákup jen podle nejnižší ceny
Nákup pneumatik na internetu vyžaduje větší znalosti, než když je nakoupíte v pneuservisu. Vyplatí se vědět něco o značkách, rozměrech pro vaše auto či mít povědomí o základních kvalitativních vlastnostech. Při návštěvě pneuservisu to tamní pracovníci udělají za vás. Také při reklamaci špatných jízdních vlastností mohou zjistit, že chyba není v pneumatice, ale například ve špatně seřízené geometrii. Ta nejhorší varianta je nákup jen podle nejnižší ceny. Často jde o pneumatiky z čínské produkce, které v testech autoklubů většinou dopadají nejhůře. A nemusí jít hned o výrobní vady. K zhoršení vlastností může přispět i špatné skladování, při němž se pneumatiky deformují.
Dodržujete požadavky doporučené výrobcem vašeho automobilu
Při výběru pneumatik bez odborníka je nutné dodržovat některé zásady. Na vaše auto patří jen taková pneumatika, kterou doporučuje výrobce automobilu. V technickém průkazu najdete správné rozměry a typy včetně alternativních rozměrů. Například širší než doporučené gumy mohou vyhovovat na suché vozovce, ale za mokra hrozí aquaplaning i vyšší spotřeba pohonných hmot. Na auto dávejte pneumatiky od jednoho výrobce a vždy je lepší stejný dezén na obou nápravách. Při výměně si je vždy nechte v autoservisu vyvážit a správně nahustit. Zkontrolujte jejich stáří, pneumatiky starší 10 let od data výroby nemají na silnici co dělat.
Důležité vlastnosti pneumatiky jsou na štítku EU
O stáří dané pneumatiky se dozvíte například z kódů na boku pláště. Za zkratkou DOT najdete čtyřčíslí, v němž první dvě čísla označují týden výroby a poslední dvě čísla rok výroby. Nejdůležitější vlastností pneumatiky jsou nyní na povinném štítku EU, který bývá připevněn na běhounu. Charakterizuje nejdůležitější vlastnosti – přilnavost na mokré vozovce, valivý odpor neboli spotřebu PH a hlučnost. Označují je písmena A až G. Písmeno A značí největší přilnavost, nejnižší spotřebu a nejnižší hlučnost. K písmenu G se tyto vlastnosti postupně zhoršují.